| Statystyki |
» Użytkownicy: 8
» Najnowszy użytkownik: maxiu
» Wątków na forum: 20
» Postów na forum: 28
Pełne statystyki
|
| Użytkownicy online |
Aktualnie jest 2 użytkowników online. » 0 Użytkownik(ów) | 2 Gość(i)
|
| Ostatnie wątki |
Dlaczego popadamy w rutyn...
Forum: Rozmowy w toku - pozostałe
Ostatni post: forumowicz
05-07-2026, 09:48 PM
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 26
|
Najlepsza struktura Kości...
Forum: Rozmowy w toku - pozostałe
Ostatni post: forumowicz
05-06-2026, 10:03 PM
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 37
|
Gdzie znaleźć dobrą Bibli...
Forum: Jeden Wór
Ostatni post: forumowicz
05-06-2026, 09:54 PM
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 47
|
Która denominacja jest na...
Forum: Jeden Wór
Ostatni post: forumowicz
05-06-2026, 09:45 PM
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 38
|
Po co czytać Biblię ?
Forum: Jeden Wór
Ostatni post: forumowicz
05-06-2026, 09:19 PM
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 37
|
Wszechobecne media a chrz...
Forum: Rozmowy w toku - pozostałe
Ostatni post: forumowicz
05-06-2026, 09:07 PM
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 34
|
AI i my. "Jasna" czy "cie...
Forum: Rozmowy w toku - pozostałe
Ostatni post: forumowicz
05-04-2026, 11:00 PM
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 114
|
Dlaczego nie widzę wielu ...
Forum: Organizacyjne
Ostatni post: adek
05-02-2026, 06:01 PM
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 48
|
Czym jest dla mnie autent...
Forum: Rozmowy w toku - pozostałe
Ostatni post: forumowicz
04-25-2026, 09:48 PM
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 33
|
Po co mi forum i jak z ni...
Forum: Organizacyjne
Ostatni post: adek
04-25-2026, 08:21 PM
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 133
|
|
|
| Najlepsza struktura Kościoła na dziś |
|
Napisane przez: forumowicz - 05-06-2026, 10:03 PM - Forum: Rozmowy w toku - pozostałe
- Brak odpowiedzi
|
 |
Jak powinien wyglądać dziś porządek organizacyjny w społeczności lokalnej, albo nawet szerzej rozumianej ?
Z jednej strony mamy naśladować wzorce Biblijne. Z drugiej, nie wszyscy zgadzają się ze sobą do tego co to oznacza. Do tego "dziś", to przecież nie "wtedy". To rodzi za sobą kolejne dysonanse. Bo np. zwrot "pastor", do którego jesteśmy przyzwyczajeni nie wystęuje w Biblii. "Biskup" w Biblii natomiast to ktoś inny, niż ten kto przychodzi zazwyczaj do głowy jako pierwszy statystycznemu "Kowalskiemu". Jak to dziś poukładać sobie w głowie ?
Powinien być jeden pastor czy kilku ? A może są jeszcze pastorzy pomocniczy ?
Gdzie w tym wszystkim Starsi ? Kim byli a kim są Biskupi i jaki sens ma funkcja Diakona ?
Struktura w związku z tym powinna być "pionowa" czy "pozioma" wspólnota ?
A może hasło "kongregacja w obrębie denominacji" rozwiązuje wszystko ?
Albo po prostu Kościół Domowy ?
|
|
|
| Po co czytać Biblię ? |
|
Napisane przez: forumowicz - 05-06-2026, 09:19 PM - Forum: Jeden Wór
- Brak odpowiedzi
|
 |
Dziś każdy, kto chciałby "iść za Bogiem" ma mnóstwo przeróżnych alternatyw. Jest też Biblia 
Każdy może dziś oglądać i słuchać najlepszych nauczań w sieci, czytać artykuły na dowolny temat "o Bogu", albo czytać dobre książki. Można też dyskutować na przeróżnych messengerach, chodzić na koncerty, brać udział w przeróżnych eventach i konwentach, albo nawet subskrybować "wersety dnia" prosto do ulubionej mobilki... Można też w sumie po prostu, jako wisienka na torcie tego wszystkiego* zadawać pytania sztucznej i ona zawsze coś odpowie..
Ale Biblia ?
Po co dziś przeznaczać na to czas ?
Ktoś powie - ok, można się z niej wiele nauczyć, np o człowieku, czy moralności.
A ktoś inny, że można lepiej poznać dzięki niej Boga.
Są też i tacy w tym, co mówią, że zawiera mity.
Co by nie było - jaki ma więc dziś sens czytanie / słuchanie Biblii ?
*(która zapewne niedługo stanie się samym tortem, ale nie będzie już chyba specjalnie za słodko)
|
|
|
| Wszechobecne media a chrześcijaństwo |
|
Napisane przez: forumowicz - 05-06-2026, 09:07 PM - Forum: Rozmowy w toku - pozostałe
- Brak odpowiedzi
|
 |
Czy da się w ogóle dziś jakoś sensownie podjąć temat ?
Media otaczają nas wszędzie. Są też w zasadzie "w środku". Mówiąc "media" mam na myśli bardzo szeroko rozumiane pojęcie związane z treścią. Wydaje mi się, że sama forma przestała mieć już chyba dawno temu znaczenie. Są one zakorzenione dziś tak bardzo w podstawach naszej kultury i sposobie postrzegania przez nas rzeczywistości, że ciężko jest już chyba czasem rozeznać się pomiędzy granicą tego w jakim stopniu korzystamy z nich jako narzędzi przekazu, a w jakim - to one korzystają z nas.
Zalew coraz bardziej z każdym dniem zcybernetyzowanych mediów stał się naszą naturalną częścią życia (TV, streamingi, socialmedia, gry, wszechobecna reklama, masowe eventy, czasem jeszcze książki... ale i za chwilę majaczący już na horyzoncie niedalekiej przyszłości interface człowiek-maszyna .. ) Korzystając dziś z jakichkolwiek (bo nie da się nie korzystać) - z pewnością można stwierdzić jedno. Mają one niebagatelny wpływ na codzienne życie każdego z nas. I nie jeden raz przespaliśmy momenty, w których należało powiedzieć "stop".
Być może dlatego warto jeszcze mimo wszystko spojrzeć na to od strony wartości i podejścia proponowanego przez Słowo (i czy w ogóle jest takie ? )..
Co o tym myślicie ?
|
|
|
| Po co mi forum i jak z niego korzystać ? |
|
Napisane przez: adek - 04-25-2026, 08:21 PM - Forum: Organizacyjne
- Brak odpowiedzi
|
 |
Forum to przydatne narzędzie.
Tych co korzystali przez jakiś czas z takich narzędzi, zapewne nie trzeba zachęcać. Są to zdecydowanie narzędzia eksperckie (nie dla każdego). Skierowane do tych, którzy szukają platformy do sprawnej wymiany informacji z możliwością łatwego do nich dostępu po dluższym odstępie czasu. Forum pozwala w czytelny sposób wymieniać, prezentować i gromadzić informacje, poglądy, idee, czy pomysły. Przy dłuższych / wielu wątkach jest świetną alternatywą dla narzędzi generujących "strumieniowo" zatrzęsienie "śmieciowych", a często i emocjonalnych informacji.
Forum pozwala w łatwy i uporządkowany sposób dzielić się myślami, tworzyć wątki, lub dołączając swoje do już rozpoczętych; zadawać pytania zorganizowane w tematycznych sekcjach, pozyskiwać przemyślane przez ludzi* odpowiedzi; prowadzić krótkie rozmowy i długie dialogi; poszukiwać wspólnych rozwiązań i tworzyć w miarę łatwo proste projekty na przestrzeni dłuższego czasu z możliwością dodawania załączników i odniesień do zewnętrznych zasobów.
Oczywiście czytelność struktury zależy w dużym stopniu od zorganizowania i utrzymywania porządku przez moderatorów obsługujących forum.
Można dzięki niemu również przy okazji zwyczajnie poznać się z kimś nieco lepiej (niż w socialmediach wbrew pozorom) poprzez tekst pisany**. Dziś mało kto pewnie zrozumie co mam tu na myśli (nie wiedząc co tak naprawdę traci), ale z pewnością są i tacy co wiedzą o co k'man. Może właśnie Ty masz to po prostu w sobie.. tzn ten "sposób myślenia dinozaurów sprzed kilku generacji" (bo to przynajmniej kilka ich minęło na przestrzeni ledwie ostatnich 5 lat, a co dopiero 10..).
Wydaje mi się, że bycie dziś takim "dinozaurem" należy traktować mimo wszystko jako komplement. Myślę, że lepiej być takim w myśleniu i zastosowaniu, niż choćby sigma w nazywaniu ; -)
Nie ulega jednak wątpliwości, że obsługa forum wymaga nieco więcej wysiłku, niż potrzeba by zacząć komunikować się przy pomocy narzędzi dostępnych od ręki w obecnie panującej insosferze obrazkowej. Znaczy to, że jeśli jesteś gotowy / gotowa na pewien dyskomfort w stosunku do "messengerów", whatsupów, x'a, insta, czy tego typu fb-metek, a chcesz jednocześnie pociągnąć pewne wątki dłużej niż potrzeba na zrolowanie papieru, załatwienie sprawy i spuszczenie wody - to właśnie dzięki narzędziu takiemu jak forum uzyskasz całkiem zadowalający rezultat (no i oczywiście pod warunkiem zadowalającego poziomu samych użytkowników zamieszczających tu różne treści ; )
Jeśli jednak szykujesz się na coś podobnego do timelinowych'y soszali, smart-komunikatorów - skoncentrowanych na krótkim i / lub emocjonalnym przekazie, albo nie kumasz że RWD w mobilce to jedynie opcja - to tutaj tego nie uświadczysz. Bo forum po prostu nie służy do tego.
* tak, przez ludzi. To nadal jeszcze możliwe, a wręcz zalecane 
**(czyli tą zamierającą już formę komunikacji )
Zasady panujące na tym forum:
Na razie nie będę się specjalnie rozpisywał, bo zakładam, że wystarczą te, którymi kierujemy się na co dzień by się "dobrze żyło"...
..albo może na wszelki wypadek jednak wspomnę o tych kilku:
- Bądź grzeczny/grzeczna ; )
- Pamiętaj czym jest kultura słowa i tzw wzajemne poszanowanie;
- Staraj się pisać jasno, czytać ze zrozumieniem i tak samo odpowiadać;
- Pomagaj innym zrozumieć, jeśli widzisz, że mają z tym problem, a sam/sama zrozumiewaj jak najlepiej.. szczególnie zanim komuś odpowiesz..; )
- Miej dystans do siebie i do innych, traktuj zawarte tutaj treści odpowiednio z dozą powagi, a jak trzeba - humoru;
- Staraj się nie walić za wiele baboli składniowych i ortograficznych;
- Nie przesadzaj z emotkami.. ale wybaczaj tym, co nie mogą się opanować..

- Pamiętaj, że to miejsce jest po to by wymieniać informacje, poglądy, opinie, odczucia itp. Zaakceptuj więc, że jesteś jednym wśród wielu. To znaczy, że tak samo jak chcesz by ktoś wysłuchał Ciebie, ten ktoś chce być wysłuchany; Zaakceptuj więc że prędzej czy później będzie miał on w czymś inne poglądy niż twoje. A to może być wbrew pozorom świetny pretekst do tego by zamiast oddalać się niepotrzebnie, bardziej się zrozumiewać i zbliżać.
Całą resztę zasad znajdziesz w sieci pod hasłem "netykieta".
Jak korzystać
- Forum podzielone jest na "kolorowe Pokoje". Ich kolor nie ma większego znaczenia, ale pomaga rozróżniać położenie i dostępność różnych treści. Każdy aktywny użytkownik (zarejestrowany i aktywowany) może tworzyć nowe wątki i odpowiadać na już istniejące w miejscach, w których taką opcję ma (co się rozumie samo przez siebie). Widoczność pokojów zależna jest od grupy, do której należy użytkownik. Jeśli więc niewiele tu widzisz, nie musi to wcale oznaczać, że nic tu nie ma.
- Prosta nawigacja: Treści znajdujące się na forum powinny być dostępne pod odpowiadającymi im nagłówkami i wystarczy "je wyklikać" z widocznej struktury. W trybie standardowym - "drzewko" struktury dostępne jest zazwyczaj "gdzieś u góry strony". Kliknięcie na którąś z jego gałęzi przeniesie do wskazanego miejsca.
- Jeśli z biegiem czasu, jeśli pojawi się w Tobie wrażenie lekkiego zagubienia związanego ze zwiększającą się ilością wpisów - po prostu zacznij używać wyszukiwarki dostępnej w górnych rejonach strony.
- Z forum można korzystać również w trybie portalu (prawy górny róg w opcjach), przeglądać ostatnio / dzisiaj dodane wątki lub pisać do użytkowników wiadomości prywatne.
|
|
|
|