Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Po co mi forum i jak z niego korzystać ?
#1
Forum to przydatne narzędzie.

Tych co korzystali przez jakiś czas z takich narzędzi, zapewne nie trzeba zachęcać. Są to zdecydowanie narzędzia eksperckie (nie dla każdego). Skierowane do tych, którzy szukają platformy do sprawnej wymiany informacji z możliwością łatwego do nich dostępu po dluższym odstępie czasu. Forum pozwala w czytelny sposób wymieniać, prezentować i gromadzić informacje, poglądy, idee, czy pomysły. Przy dłuższych / wielu wątkach jest świetną alternatywą dla narzędzi generujących "strumieniowo" zatrzęsienie "śmieciowych", a często i emocjonalnych informacji.

Forum pozwala w łatwy i uporządkowany sposób dzielić się myślami, tworzyć wątki, lub dołączając swoje do już rozpoczętych; zadawać pytania zorganizowane w tematycznych sekcjach, pozyskiwać przemyślane przez ludzi* odpowiedzi; prowadzić krótkie rozmowy i długie dialogi; poszukiwać wspólnych rozwiązań i tworzyć w miarę łatwo proste projekty na przestrzeni dłuższego czasu z możliwością dodawania załączników i odniesień do zewnętrznych zasobów.
Oczywiście czytelność struktury zależy w dużym stopniu od zorganizowania i utrzymywania porządku przez moderatorów obsługujących forum.

Można dzięki niemu również przy okazji zwyczajnie poznać się z kimś nieco lepiej (niż w socialmediach wbrew pozorom) poprzez tekst pisany**. Dziś mało kto pewnie zrozumie co mam tu na myśli (nie wiedząc co tak naprawdę traci), ale z pewnością są i tacy co wiedzą o co k'man. Może właśnie Ty masz to po prostu w sobie.. tzn ten "sposób myślenia dinozaurów sprzed kilku generacji" (bo to przynajmniej kilka ich minęło na przestrzeni ledwie ostatnich 5 lat, a co dopiero 10..).
Wydaje mi się, że bycie dziś takim "dinozaurem" należy traktować mimo wszystko jako komplement. Myślę, że lepiej być takim w myśleniu i zastosowaniu, niż choćby sigma w nazywaniu ; -) 

Nie ulega jednak wątpliwości, że obsługa forum wymaga nieco więcej wysiłku, niż potrzeba by zacząć komunikować się przy pomocy narzędzi dostępnych od ręki w obecnie panującej insosferze obrazkowej. Znaczy to, że jeśli jesteś gotowy / gotowa na pewien dyskomfort w stosunku do "messengerów", whatsupów, x'a, insta, czy tego typu fb-metek, a chcesz jednocześnie pociągnąć pewne wątki dłużej niż potrzeba na zrolowanie papieru, załatwienie sprawy i spuszczenie wody - to właśnie dzięki narzędziu takiemu jak forum uzyskasz całkiem zadowalający rezultat (no i oczywiście pod warunkiem zadowalającego poziomu samych użytkowników zamieszczających tu różne treści ; )

Jeśli jednak szykujesz się na coś podobnego do timelinowych'y soszali, smart-komunikatorów - skoncentrowanych na krótkim i / lub emocjonalnym przekazie, albo nie kumasz że RWD w mobilce to jedynie opcja - to tutaj tego nie uświadczysz. Bo forum po prostu nie służy do tego.


* tak, przez ludzi. To nadal jeszcze możliwe, a wręcz zalecane Wink
**(czyli tą zamierającą już formę komunikacji Wink )





Zasady panujące na tym forum:

Na razie nie będę się specjalnie rozpisywał, bo zakładam, że wystarczą te, którymi kierujemy się na co dzień by się "dobrze żyło"...
..albo może na wszelki wypadek jednak wspomnę o tych kilku:
  • Bądź grzeczny/grzeczna ; )
  • Pamiętaj czym jest kultura słowa i tzw wzajemne poszanowanie;
  • Staraj się pisać jasno, czytać ze zrozumieniem i tak samo odpowiadać;
  • Pomagaj innym zrozumieć, jeśli widzisz, że mają z tym problem, a sam/sama zrozumiewaj jak najlepiej.. szczególnie zanim komuś odpowiesz..; )
  • Miej dystans do siebie i do innych, traktuj zawarte tutaj treści odpowiednio z dozą powagi, a jak trzeba - humoru;
  • Staraj się nie walić za wiele baboli składniowych i ortograficznych;
  • Nie przesadzaj z emotkami.. ale wybaczaj tym, co nie mogą się opanować.. Wink
  • Pamiętaj, że to miejsce jest po to by wymieniać informacje, poglądy, opinie, odczucia itp. Zaakceptuj więc, że jesteś jednym wśród wielu. To znaczy, że tak samo jak chcesz by ktoś wysłuchał Ciebie, ten ktoś chce być wysłuchany; Zaakceptuj więc że prędzej czy później będzie miał on w czymś inne poglądy niż twoje. A to może być wbrew pozorom świetny pretekst do tego by zamiast oddalać się niepotrzebnie, bardziej się zrozumiewać i zbliżać.

Całą resztę zasad znajdziesz w sieci pod hasłem "netykieta".





Jak korzystać
  • Forum podzielone jest na "kolorowe Pokoje". Ich kolor nie ma większego znaczenia, ale pomaga rozróżniać położenie i dostępność różnych treści. Każdy aktywny użytkownik (zarejestrowany i aktywowany) może tworzyć nowe wątki i odpowiadać na już istniejące w miejscach, w których taką opcję ma (co się rozumie samo przez siebie). Widoczność pokojów zależna jest od grupy, do której należy użytkownik. Jeśli więc niewiele tu widzisz, nie musi to wcale oznaczać, że nic tu nie ma.
  • Prosta nawigacja: Treści znajdujące się na forum powinny być dostępne pod odpowiadającymi im nagłówkami i wystarczy "je wyklikać" z widocznej struktury. W trybie standardowym - "drzewko" struktury dostępne jest zazwyczaj "gdzieś u góry strony". Kliknięcie na którąś z jego gałęzi przeniesie do wskazanego miejsca.
  • Jeśli z biegiem czasu, jeśli pojawi się w Tobie wrażenie lekkiego zagubienia związanego ze zwiększającą się ilością wpisów - po prostu zacznij używać wyszukiwarki dostępnej w górnych rejonach strony.
  • Z forum można korzystać również w trybie portalu (prawy górny róg w opcjach), przeglądać ostatnio / dzisiaj dodane wątki lub pisać do użytkowników wiadomości prywatne.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Po co mi forum i jak z niego korzystać ? - przez adek - 04-25-2026, 08:21 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości